YMA National Calf Show Finals 2019 – Results

Hollie Keenan – Breffni Oriel (Honourable Mention Handler), Pat Gaynor, President IHFA, Kate Lehane – Cork (Reserve Champion Handler) Rebecca O’Sullivan, Volac, Sponsor, Rachel Corley  – Breffni Oriel, (Champion Handler) with Judge James Doherty, and Simon Doocey, FBD, sponsor.  Photo: Maria Kelly

Day 1

Team Clipping Class

  1. Cork (Stephen Shannon & Sarah Shannon)
  2. Breffni Oriel (Rachel Corley & Hannah Greenan)
  3. Kildare (Hannah Healy & Nikki McLoughlin)

Individual Clipping

  1. Jamie Keenan (Breffni Oriel)
  2. Claire Kirby (Cork)

Novice A

  1. Stephen Harty – Kerry
  2. Muiris Kearney – Kerry
  3. Michael Ryan – Limerick Clare

Novice B

  1. Aimee O’Donovan – Limerick Clare
  2. Michael Blake – Carlow Kilkenny
  3. Sarah O’Connell – Kerry

Novice C

  1. Stephen Shannon – Cork
  2. Catherine Grier – Breffni Oriel
  3. Chloe Gleeson – Kerry

Junior Handler

  1. Kate Lehane – Cork
  2. Josh Sinnott – Slaney
  3. Luke Windrum – Breffni Oriel

Intermediate Handler

  1. Hollie Keenan – Breffni Oriel
  2. Muiris Harty – Kerry
  3. Hannah Williamson – Breffni Oriel

Senior Handler

  1. Rachel Corley – Breffni Oriel
  2. Mark Hurley – Slaney
  3. Emma McNamara – Limerick Clare

Mature Handler

  1. Andrea Rafferty – Breffni Oriel
  2. Claire Kirby – Cork
  3. Catriona Neville – Limerick Clare

Handler Championship:

Champion: Rachel Corley (Breffni Oriel)
Reserve Champion: Kate Lehane (Cork)
Honourable Mention: Hollie Keenan (Breffni Oriel)

Ag-Analysis Competition

  1. Limerick Clare (Rachel McNamara, Damien Burke & Jane Hannan)
  2. Cork (Christy McCarthy, Michael White & Sean Crowley)
  3. Galway (Kane Boal, Kayla Tarpey & Megan Boal)

Day 2

Cahirmee Goldenway Marieka, Honourable Mention with owners Patrick & Kevin Smith, handler Kate Lehane; Patrick Gaynor, President IHFA, Hallow Sol Twizzle Reserve Champion with owner Philip Jones, handler Will Jones; Rebecca O’Sullivan, Volac, sponsor; Charles Gallagher, CE IHFA; Dalevalley Gwy Aiko ET, Champion Calf with owner Roy Cromie and handler Rachel Corley, Simon Doocey, FBD, sponsor and Jane Steel, Judge. Photo: Maria Kelly

Coloured Breed Junior Calf

  1. Threemile Bella 2 – Christian Keenan
  2. Shanawayhill Precious Roxy – Christy McCarthy
  3. Threemile Blackberry 2 – Christian Keenan

Coloured Breed Intermediate Calf

  1. Clandeboye Oliver-P Marble – Padraic Greenan
  2. Massrock 2352 Robin – Lehane Family
  3. Ballyealan Lemonhead Daisy – Tom & Conor Lynch

Coloured Breed Senior Calf

  1. Ballyealan Joel Louise – Tom & Conor Lynch
  2. Threemile Lulu Decaf – Christian Keenan
  3. Smithstown Wiggo Foxy – John & Hannah Healy

Coloured Breed Championship
Champion –Clandeboye  Oliver P Marble – Padraic Greenan
Reserve –Threemile Bella 2 – Christian Keenan 
Honourable Mention –Ballyealan Joel Louise – Tom & Conor Lynch 

March Calf

  1. Seaview  Missy 142 – Denis & Clair White
  2. Hallow King Doc Twizzle – Philip Jones
  3. Intelagri Ammo P  Helen – Norris Beattie

Junior Calf

  1. Cahirmee Goldenway Marieka – Patrick Smith
  2. Leagh Kingdoc Pledge ET – Tim Fitzmaurice
  3. Ballyboy Rambo Carmen 1261 – Jim Sinnott 

Intermediate Calf

  1. Dondale Punch Emblem – J & K Doran
  2. Lisnalty Sunray 109 – Paul Hannan
  3. Cornboro Dempsey Rolls – Brian Corley

Senior Calf

  1. Dalevalley GWY Akko ET – Roy Cromie
  2. Hallow Sol Twizzle – Philip Jones
  3. Tubbertoby Solomon Marge – Paul Flanagan 

Summer Yearling

  1. Knockbrown Hagley Eileen – O’Sullivan Family
  2. Baldonnel Doorman Supra – Tadhg Bourke
  3. Sprucegrove Awesome Bar – Keypoint Holsteins

Mature Calf

  1. Hallow Solomon Twizzle 3 ET – Philip Jones
  2. Panda Eleanor Storm Ogfold ET – Brian Corley
  3. Eedy Solomon Cinderella – Robert & Sylvia Helen 

Holstein Friesian Championship
Champion –Dalevalley Gwy Aiko ET – Roy Cromie
Reserve Champion –Hallow Sol Twizzle – Philip Jones
Honourable Mention –Cahirmee Goldenway Marieka – Pat Smith


Club Awards

Laois Offaly Bill Flynn Memorial YMA Perpetual Trophy for Best Stand: Cork

Cork Friesian Breeders Club YMA Perpetual Trophy for Team Clipping: Cork (Stephen Shannon & Sarah Shannon)

Carlow Kilkenny Friesian Breeders Club YMA Perpetual Trophy for Individual Clipping: Jamie Keenan (Breffni Oriel)

Breffni Oriel Friesian Breeders Club YMA Perpetual Trophy for Best Calves: Cork

Kildare Friesian Breeders Club YMA Perpetual Trophy for Handling: Breffni Oriel

West Midlands Friesian Breeders Club YMA Perpetual Trophy for Ag-Analysis Competition: Limerick Clare

Barrett Family Perpetual Trophy for Handling: Rachel Corley (Breffni Oriel)

Denis Barrett Auctions & Pedigree Sales Perpetual Trophy for Sportsmanship: Joe Doran

Access to Reports

Events Calendar

« Aug 2019 » loading...
M T W T F S S
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
Wed 21
Sat 24

Iverk Show

August 24