All Ireland Awards 2014

All Ireland Awards 2014 – Presentations at the Killeshin Hotel, Portlaoise, Friday 20th February 2015

Winners of the All Ireland Awards 2014

Winners of the All Ireland Awards 2014

 

Charles Gallagher, CE, IHFA makes a presentation to Dr. Alan Fahey, UCD, Senior lecturer in Animal Breeding, guest speaker at the All Ireland Awards Presentation Evening.

Charles Gallagher, CE, IHFA makes a presentation to Dr. Alan Fahey, UCD, Senior lecturer in Animal Breeding, guest speaker at the All Ireland Awards Presentation Evening.

Class 1 – All Ireland Heifer born after 1st Jan 2014
1. Cornboro Iota Alice – Brian Corley, Cornafaghey, Smithboro, Co. Monaghan
2. Danville Mas Bella – Jim Mulhall, Danville, Kilkenny, Co. Kilkenny
3. Riverview A Blackrose – Brendan Gildea, Riverview, Dunmore, Galway, Co. Galway

Class 2 – All Ireland Heifer born between 1st July & 31st Dec 2013
1. Dalevalley GWY Embrace 2 – Denis O’Neill & David Boyd, Mullaghduff, Glaslough, Co. Monaghan
2. Chapelhill Aftershock Roxy – Donal & Tadhg Bourke, Ballinakill, Kilfinny, Adare, Co. Limerick
3. Laurelelm Stonewall Cop – Rickey Barrett, The Elms, Adamstown, Ballinhassig, Co. Cork

Class 3 – All Ireland Heifer born between 1st Jan & 30th June 2013
1. Ballinafinn Sid Seal May – Donal & Tadhg Bourke, Ballinakill, Kilfinny, Adare, Co. Limerick
2. Swiftsheath Atwood Mia – Tom & Maura Murphy, Swiftsheath, Jenkinstown, Co. Kilkenny
3. Corstown Ayres Kathleen 1854 – Pat Murphy, Corstown, Kilmanagh, Co. Kilkenny

Class 4 – All Ireland Heifer born between 1st Jan & 31st Dec 2012
1. Hallow Bordermist Sid Fran – John Cooney, Waterloo, Bailieborough, Co. Cavan
2. Tubbertoby Atwood Fran – Paul Flanagan, Strand Rd, Termonfeckin, Drogheda, Co. Louth
3. Crossnacole Attwood Precious – Victor Jackson, Crossnacole, Kiltegan, Co. Wicklow

Class 5 – All Ireland 3 year old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec 2011
1. Laurelelm Fever Perfection – Rickey Barrett, The Elms, Adamstown, Ballinhassig, Co. Cork
2. Dock Lavenguard Clare – Seamus & Brian Hayes, Castlepark, Kinsale, Co. Cork
3. Tubbertoby Seaver Ashley – Paul Flanagan, Strand Rd, Termonfeckin, Drogheda, Co. Louth

Class 6 – All Ireland 4 year old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec 2010
1. Baldonnel Goldie Larissa – Tadhg Bourke & Cyril Dowling, Kingswood Farm, Baldonnel, Dublin 22
2. Clonpaddin WRM Rose – Kevin & Emma Behan, Bonaghmore, Rathangan, Co. Kildare
3. Baldonnel Sanchez Vera – Cyril & John Dowling, Kingswood Farm, Baldonnel, Clondalkin, Dublin 22

Class 7 – All Ireland 5 year old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec 2009
1. Crossnacole Precious Gold ET – Victor Jackson, Crossnacole, Kiltegan, Co. Wicklow
2. Clonpaddin GKS Fame ET – Hurley Family, Clonpadden, Ballymoyle, Arklow, Co. Wicklow
3. Pavime Frisky ET – Cyril & John Dowling, Kingswood Farm, Baldonnel, Clondalkin, Dublin 22

Class 8 – All Ireland Mature Cow in Milk born on or before 31st Dec 2008
1. Glaslough Miss Petra – David & Kenneth Boyd, Mullaghduff, Glaslough, Co. Monaghan
2. Laurelmore Duplex Impala – John Barrett, Lehenaghmore, Togher, Cork
3. Glaslough Goldwyn Bret – David & Kenneth Boyd, Mullaghduff, Glaslough, Co. Monaghan

Class 9 – All Ireland Irish Pure Friesian in Milk Class
1. Dunum Sneacta 86 – Martin Crowe, Carrigmore Hse, Doon, Co. Limerick
2. Mountain Glenalbyn Averil – Michael Spillane, Tullamaine, Fethard, Co. Tipperary
3. Mountain Bounty Dixie – Michael Spillane, Tullamaine, Fethard, Co. Tipperary
For YMA Award results click HERE

 

 

Access to Reports

Events Calendar

« Dec 2018 » loading...
M T W T F S S
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6