36th National Dairy Show – Results

The 36th National Dairy Show Irish Examiner Championship line up of Champion Milliedale Dusk Rhapsody, exhibited by D & K Neville; Reserve Laurelelm Fever Brilliant exhibited by R & J Barrett and Hon Mention Drumlina Atwood Megan exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin and Moore

Showmanship League – CLASS A

Handler aged 12 yrs and under on 1st Jan ’18

Sponsored by FBD Insurance
1. Manus Murphy

2. Hannah Williamson

3. Michael Blake

4. Jennifer Harty

5. Hannah Greenan

6. Stephen Harty

 

Showmanship League – CLASS B

Handler aged 13 – 16 years on 1st Jan ‘18
Sponsored by FBD Insurance

1. Rachel Corley

2. Jack O’Neill

3. Nikki McLoughlin

4. Cathal Mulhall

5. Rebekah Williamson

6. Sarah Williamson

Showmanship League – CLASS C
Handler aged 17 – 26 years on 1st Jan ‘18
Sponsored by FBD Insurance
1. Doireann Mulhall

2. Georgia Kerr

3. Claire Kirby

4. Andrea Rafferty

5. Hannah Healy

6. Gerard Kirby

CLASS 1
Novice Handler aged Under 12 on the 1st Jan ’18
Sponsored by Osmonds

1. Kate Lehane

2. Hannah Greenan

3. Conor Frawley

 

CLASS 2

Handler aged 12 – 18 years on 1st Jan ’18
Sponsored by Boehringer Ingelheim

1. Sarah Williamson

2. Conor Lynch

3. Aisling Harty


Handler Championship
Sponsored by Volac

Champion Sarah Williamson
Reserve Champion Connor Lynch
Honourable Mention Kate Lehane

CLASS 3J
Jersey Heifer born on or after 1st January 2018
Sponsored by Peatbedding
1. Gabriel Rose 2090, exhibited by Robert Shannon
2. Laurelelm Beautiful Poppy, exhibited by R & J Barrett
3. Euro Joel Prance exhibited by Daniel Curtin
4. Clonocey Joel Marble 2, exhibited by Seamus Shannon
5. Massrock Je2310 Daisy, exhibited by Lehane Family
6. Ballyealan Joel Louise, exhibited by T & C Lynch
Best Exhibitor Bred Animal: Gabriel Rose 2090, exhibited by Robert Shannon
Highest EBI: Gabriel Rose 2090, exhibited by Robert Shannon

CLASS 4 
Heifer born on or after Feb 1st ‘18, led by handler aged 12 or under on Jan 1st ‘18 
Sponsored by Herdwatch
1. Knockbrown Hagley Eileen, exhibited by O’Sullivan family
2. Greenlea Unix Aiko, exhibited by Padraic Greenan
3. Cornboro Incredibul Carla, exhibited by Brian Corley
4. Goldenfield Rambo Walburga, exhibited by J & P Murphy
5. Laurelelm Alpha Perfection, exhibited by R & J Barrett
6. Euro Golden Sheik ET, exhibited by Daniel Curtin
Best Exhibitor Bred Animal: Knockbrown Hagley Eileen, exhibited by O’Sullivan family
Highest EBI: Lisnalty Clare 333, exhibited by Paul Hannan

CLASS 5 
Heifer born between December 1st 2017 & January 31st 2018 
Sponsored by Roche’s Feeds
1. Panda Eleanor Storm, exhibited by Brian Corley
2. Sprucegrove Dougal Colleen, exhibited by A & S Foody
3. Mounteen Diamondback Zoe, exhibited by John Gerard Kirby
4. Lynbrook Dubs Erin, exhibited by Tom & Michael Blake
5. Emerald Centurion Darlene, exhibited by Joe Boyce
6. Boylebawn Bawler Carmen, exhibited by L & S Murphy
Highest EBI: Euro Laurie, exhibited by Daniel Curtin

CLASS 6
Heifer born between October 1st & November 31st 2017
Sponsored by Lely
1. Mounteen Beemem Fame 2, exhibited by John Gerard Kirby
2. Ballylongane Farci 6, exhibited by Maurice Harty
3. Maunsell District Augustin, exhibited by Daniel Curtin
4. Sprucegrove Awesome Peggy, exhibited by Keypoint & Cunningham
5. Drumshanny Incredibull Julia, exhibited by Trevor Williamson
6. Clonocey Hang-Time Bluebell, exhibited by Seamus Shannon
Best Exhibitor Bred Animal: Mounteen Beemem Fame 2, exhibited by John Gerard Kirby
Highest EBI: Maunsell District Augustin, exhibited by Daniel Curtin

CLASS 7
Heifer born between July 1st & Sept 30th 2017
Sponsored by Kerry Agribusiness
1. Lynbrook Atwood Erin ET, exhibited by Timlin, O’Neill and Morley
2. Cahirmee Sid Presence ET, exhibited by Patrick Smith
3. Ballintotas Macarena Misty, exhibited by John Shanahan
4. Lisnacunna Awesome Beauty, exhibited by P. Coffey & O’Neill
5. Liskinett Lulu 6, exhibited by T. Storan & Sons
6. Ardskeagh MPW Dora 2, exhibited by John McNamara
Best Exhibitor Bred Animal: Cahirmee Sid Presence ET, exhibited by Patrick Smith
Highest EBI: Ballintotas Massey Ellen, exhibited by John Shanahan

CLASS 8
Heifer born between Jan 1st & June 30th 2017
Sponsored by FBD Insurance
1. Evergreen Bee Lydia ET, exhibited by Liam & Sandra Murphy
2. Leagh Solomon Maui, exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin, Moore
3. Ardarostig Beemer Sunray, exhibited by E & S Murphy
4. Goldenfield Add Walburga, exhibited by J & P Murphy
5. Kelboy Macarena Ruby, exhibited by Joe Boyce
6. Evergreen Hag Lauren 1 ET, exhibited by Liam & Sandra Murphy
Best Exhibitor Bred Animal: Evergreen Bee Lydia ET, exhibited by Liam & Sandra Murphy
Highest EBI: Coolquill Hagley 1417, exhibited by T & M Blake

CLASS 9
Heifer born between July 1st & December 31st 2016
Sponsored by Dovea Genetics
1. Yardgrove Atwood Jeanette, exhibited by Bryan O’Connor
2. Dellview Precious Karry, exhibited by Gordon Kingston
Best Exhibitor Bred Animal: Dellview Precious Karry, exhibited by Gordon Kingston
Highest EBI: Dellview Precious Karry, exhibited by Gordon Kingston

Junior Holstein Champion

Sponsored by Tom Harte Farm Services Ltd
Champion – Evergreen Bee Lydia ET, exhibited by Liam & Sandra Murphy
Reserve Champion – Knockbrown Hagley Eileen, exhibited by O’Sullivan family
Honourable Mention – Panda Eleanor Storm, exhibited by Brian Corley

CLASS 10J
Jersey Heifer born before 31st December ‘17 not in milk
Sponsored by Barrett Agri
1. Lisnacunna Tequila Veronica’s, exhibited by T & C Lynch
2. Clonocey Shine Marble 2, exhibited by Seamus Shannon 
3. Massrock JE2019 Lilly, exhibited by Lehane family
4. Shanawayhill Joyful Lady, exhibited by T & M McCarthy
5. Ballyealan Tequila Daisy, exhibited by T & C Lynch
6. Tonemace Valentino Urchin, exhibited by Thomas Cahill
Best Exhibitor Bred Animal: Clonocey Shine Marble 2, exhibited by Seamus Shannon
Highest EBI: Massrock JE2019 Lilly, exhibited by Lehane family

Junior Jersey Champion
Sponsored by Jersey Cattle Society
Champion – Lisnacunna Tequila Veronica’s, exhibited by T & C Lynch
Reserve Champion – Clonocey Shine Marble 2, exhibited by Seamus Shannon

CLASS 11 
Confined Heifer in Milk 
Sponsored by IFA
1. Cappavilla Cecelia 12, exhibited by J & M Leahy
2. Crossnacole Dempsey Janik, exhibited by Lehane family
3. Fotaview Atwood Chrissy, exhibited by J Watson & S Meade
Highest EBI: Cappavilla Cecelia 12, exhibited by J & M Leahy
Best Udder: Crossnacole Dempsey Janik, exhibited by Lehane family

CLASS 12
2 yr old Heifer in Milk born on or after 1st Mar ‘16
Sponsored by Southern Milling
1. Lisnalty Megasire Rituel, exhibited by Paul Hannan
2. Blarney Mogul Pledge ET, exhibited by N & M Murphy
3. Dock Solomon Clare, exhibited by B & S Hayes
4. Crossnacole Dempsey Janik, exhibited by Lehane family
Best Exhibitor Bred Animal: Lisnalty Megasire Rituel, exhibited by Paul Hannan
Highest EBI: Blarney Mogul Pledge ET, exhibited by N & M Murphy
Best Udder: Lisnalty Megasire Rituel, exhibited by Paul Hannan

CLASS 13
Junior 3 yr old Heifer/Cow in Milk born between 1st Sept ‘15 – 28th Feb ‘15
Sponsored by Munster Cattle Breeding Group
1. Sprucegrove Apples Peggy, exhibited by A & S Foody
2. Laurelelm Fever Daffodil 6, exhibited by R & J Barrett
3. Lissispin Sandra 95, exhibited by J & M Leahy
Best Exhibitor Bred Animal: Sprucegrove Apples Peggy, exhibited by A & S Foody
Highest EBI: Laurelelm Fever Daffodil 6, exhibited by R & J Barrett
Best Udder: Laurelelm Fever Daffodil 6, exhibited by R & J Barrett

Intermediate Holstein Champion

Sponsored by Ornua
Champion – Lisnalty Megasire Rituel, exhibited by Paul Hannan
Reserve Champion – Sprucegrove Apples Peggy, exhibited by A & S Foody
Honourable Mention – Laurelelm Fever Daffodil 6, exhibited by R & J Barrett

CLASS 14J 
Jersey Heifer in Milk 
Sponsored by Devenish 
1. Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Edwin Gaynor
2. Ballyealan Tequila Louise, exhibited by T & C Lynch
3. Sprucegrove Val Sparkle, exhibited by A & S Foody
4. Moorshill Buttercup Super, exhibited by Patrick Ahern 
5. Clonocey Shine Marble, exhibited by Seamus Shannon
Best Exhibitor Bred Animal: Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Edwin Gaynor
Highest EBI: Clonocey Shine Marble, exhibited by Seamus Shannon
Best Udder: Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Edwin Gaynor

CLASS 15 
Confined Cow in Milk 
Sponsored by Eurogene AI Services
1. Eedy Alexander Acclaim ET, exhibited by R & S Helen
2. Ardskeagh SNI Sal, exhibited by John McNamara
3. Eedy Destry Acclaim, exhibited by R & S Helen
4. Mullaghlands Atwood Mia, exhibited by Edwin Gaynor
5. Dock Goldwyn Marie 2, exhibited by Sean Meade
6. Coolehill Tonair 2, exhibited by R & S Forde
Best Exhibitor Bred Animal: Eedy Alexander Acclaim ET, exhibited by R & S Helen
Highest EBI: Dock Goldwyn Marie 2, exhibited by Sean Meade
Best Udder: Eedy Alexander Acclaim ET, exhibited by R & S Helen

 

Confined Champion

 

Sponsored by AIB
Champion – Eedy Alexander Acclaim ET, exhibited by R & S Helen
Reserve Champion – Ardskeagh SNI Sal, exhibited by John McNamara

CLASS 16J 
Jersey Cow in Milk 
Sponsored by Bank of Ireland
1. Laurelelm Glamour, exhibited by R & J Barrett
2. Sprucegrove Redpath Sangria, exhibited by A & S Foody
3. Laurelelm Comerica Glamour 2, exhibited by R & J Barrett
4. Suir Valley Ot Starlight, exhibited by Edwin Gaynor
5. Moorshill Eve On Time, exhibited by Patrick Ahern 
6. Moorshill Starbuck Mamie, exhibited by Patrick Ahern
Best Exhibitor Bred Animal: Laurelelm Glamour, exhibited by R & J Barrett
Highest EBI: Suir Valley Ot Starlight, exhibited by Edwin Gaynor
Best Udder: Laurelelm Glamour, exhibited by R & J Barrett

Overall Jersey Champion
Sponsored by McDonnell Bros.
Champion – Laurelelm Glamour, exhibited by R & J Barrett
Reserve Champion – Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Edwin Gaynor
Honourable Mention – Ballyealan Tequila Louise, exhibited by T & C Lynch

Jersey Exhibitor Bred Championship
Sponsored by McDonnell Bros
Exhibitor Bred Champion – Laurelelm Glamour, exhibited by R & J Barrett

CLASS 17
Senior 3 yr old cow in milk born between 1st Jan & 31st Aug ‘15
Sponsored by National Dairy Show
1. Mirah Axn Elle, exhibited by Michael Freeney
2. Laurelmore Atty Ann, exhibited by J & R Barrett
3. Coolehill Frost 2, exhibited by R & S Forde
4. Clonpaddin Bk Fame ET, exhibited by R & S Helen
5. Cappavilla Cecelia 12, exhibited by J & M Leahy
Best Exhibitor Bred Animal: Mirah Axn Elle, exhibited by Michael Freeney
Highest EBI: Coolehill Frost 2, exhibited by R & S Forde
Best Udder: Mirah Axn Elle, exhibited by Michael Freeney

CLASS 18
4 yr old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec ‘14
Sponsored by Boehringer Ingelheim
1. Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett
2. Laurelmore Fra Hattie, exhibited by J & R Barrett
3. Kilwarden Lavanguard F Dixie, exhibited by B & J Cocoman
4. Leagh Mc Cutchen Polly ET, exhibited by P & K Colton
5. Rosstemple Armani Rosary Red, exhibited by O’Sullivan family
6. Dock Capital Champ ET, exhibited by J & R Barrett 
Best Exhibitor Bred Animal: Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett
Highest EBI: Dock Capital Champ ET, exhibited by J & R Barrett
Best Udder: Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett

CLASS 19
5 yr old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec ‘13
Sponsored by Zoetis
1. Kilwarden Gold Bonnie ET, exhibited by B & J Cocoman
2. Laurelelm Jerrick Daffodil, exhibited by R & J Barrett
3. Robinview Ares Roxy, exhibited by N Murphy & M McGrath
4. Laurelmore Seven Impala, exhibited by J & R Barrett
5. Sprucegrove Lavanguard Peggy, exhibited by A & S Foody
6. Kilwarden Fever Mb Cass, exhibited by B & J Cocoman 
Best Exhibitor Bred Animal: Kilwarden Gold Bonnie ET, exhibited by B & J Cocoman
Highest EBI: Mountcarmel Atwood Laurie, exhibited by T Storan & Sons
Best Udder: Laurelelm Jerrick Daffodil, exhibited by R & J Barrett

CLASS 20
Mature cow in milk born before December 31st ‘13
Sponsored by IHFA
1. Milliedale Dusk Rhapsody, exhibited by D & K Neville
2. Drumlina Atwood Megan, exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin & Moore
3. Ardnasalem Jenny ET, exhibited by P & K Colton
4. Ballyealan Shotle Dellia ET, exhibited by N & M Murphy
5. Kilwarden Windbrook Vix ET, exhibited by B & J Cocoman
6. Eedy Destry Acclaim, exhibited by R & S Helen
Best Exhibitor Bred Animal: Ardnasalem Jenny ET, exhibited by P & K Colton
Highest EBI: Evergreen Gala 6, exhibited by L & S Murphy
Best Udder: Drumlina Atwood Megan, exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin & Moore

CLASS 21
Production Class: Judged on conformation
Sponsored by Peat Bedding
1. Drumlina Atwood Megan, exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin & Moore
2. Ardnasalem Jenny ET, exhibited by P & K Colton
3. Ballyealan Shotle Dellia ET, exhibited by N & M Murphy
4. Sprucegrove Lavanguard Peggy, exhibited by A & S Foody
5. Laurelmore Matson Allie, exhibited by B & S Hayes
Best Exhibitor Bred Animal: Ardnasalem Jenny ET, exhibited by P & K Colton
Highest EBI: Laurelmore Matson Allie, exhibited by B & S Hayes
Best Udder: Drumlina Atwood Megan, exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin & Moore

CLASS 22
Group of 3 females owned by an exhibitor
Sponsored by Dairygold
1. Laurelelm 
2. Kilwarden 
3. Laurelmore 
4. Blarney
5. Eedy

National Dairy Show 2018 Best Udder
Sponsored by Bank of Ireland
Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett

National Dairy Show 2018 Premier Breeder
Sponsored by Norbrook
Rickey Barrett – Laurelelm Herd

National Dairy Show 2018 Premier Exhibitor
Sponsored by The Farm Store 
Rickey Barrett – Laurelelm Herd

National Dairy Show 2018 Highest EBI Holstein
Sponsored by Kellihers Feeds and Agri Supplies Ltd and Bonanza Calf Nutrition
Coolquill Hagley exhibited by T & M Blake

National Dairy Show 2018 Highest EBI Jersey
Sponsored by Jersey Cattle Society
Gabriel Rose exhibited by Robert Shannon

John Kirby Director of National Dairy Show, Edward Griffiths, Judge with the Irish Examiner National Dairy Show 2018 Supreme Champion Milliedale Dusk Rhapsody, owned by Donal & Kathleen Neville, pictured with their family Thomas, Ann and Catriona and sponsor Stephen Cadogan, Irish Examiner. Photo: Maria Kelly

Irish Examiner National Dairy Show 2018 Supreme Champion
Sponsored by Irish Examiner
Champion Milliedale Dusk Rhapsody, exhibited by D & K Neville
Reserve Laurelelm Fever Brilliant exhibited by R & J Barrett 
Hon Mention Drumlina Atwood Megan exhibited by Boyd, Greenan, O’Neill, Timlin and Moore

Exhibitor Bred Champion
Sponsored by Colin Johnson
Champion – Laurelelm Fever Brilliant 
Reserve Champion – Kilwarden Gold Bonnie ET 

Access to Reports

Events Calendar

« Nov 2018 » loading...
M T W T F S S
29
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2