35th National Dairy Show – Results

NDS Champion 2017

John Kirby, National Dairy Show Director, Brian Carscadden, Judge, Clonpaddin G Fame ET, owned by John & Cyril Dowling, Baldonnel, Co. Dublin pictured with Stephen Cadogan, Irish Examiner, sponsor Supreme Championship and Charles Gallagher, CE IHFA

Irish Examiner National Dairy Show 2017 Supreme Champion
Sponsored by Irish Examiner
Clonpaddin G Fame ET, exhibited by Cyril and John Dowling
Reserve – GS Alliance Attwood Okisha, exhibited by Aidan Foody and Rory Timlin
Hon Mention – Kilwarden Windbrook Vix ET, exhibited by Brochan Cocoman


Exhibitor Bred Championship Sponsored by Colin Johnson

Champion
 Kilwarden Windbrook Vix ET, exhibited by Brochan Cocoman
Reserve 
Clonpaddin Windbrook Fame 2 ET, exhibited by G & J Hurley

National Dairy Show 2017 Best Udder
Sponsored by MSD Animal Health

Clonpaddin G Fame ET, exhibited by Cyril and John Dowling

National Dairy Show 2017 Premier Breeder
Sponsored by Norbrook Laboratories

Rickey Barrett

National Dairy Show 2017 Premier Exhibitor
Sponsored by Kelliher Agri Tralee & Collins Agri

Philip & Linda Jones

National Dairy Show 2017 highest EBI Holstein
Sponsored by McDonnell Bros

Hanrahan Alex Dellia M & E Hanrahan

National Dairy Show 2017 highest EBI Jersey
Sponsored by Boveq

Massrock JE2019 Lilley, exhibited by Lehane family

SupChampRes&Hon

John Kirby, National Dairy Show Director, Charles Gallagher, CE IHFA, Brian Carscadden, Judge, Kilwarden Windbrook Vix ET, owned by Brochan Cocoman, Honourable Mention, GS Alliance Atwood Okisha owned by Aidan Foody & Rory Timlin, Reserve Supreme Champion, , Clonpaddin G Fame ET, owned by John & Cyril Dowling, Baldonnel, Co. Dublin pictured Stephen Cadogan, Irish Examiner, sponsor Supreme Championship

CLASS A – YMA Showmanship League – Final (Junior)
Sponsored by FBD
Handler aged 12 Years and Under on the 1st Jan 2017 exhibiting a Holstein or Jersey Calf born after 1st Jan 2017

  1. Hollie Keenan
  2. Hannah Williamson
  3. Claire Smith
  4. Laura Frawley
  5. Brian Hurley
  6. Manus Murphy

CLASS B – YMA Showmanship League – Final (Intermediate)
Sponsored by FBD
Handler aged 13 – 16 Years on the 1st Jan 2017 exhibiting a Holstein or Jersey Calf born after 1st Jan 2017

  1. Jack O’Neill
  2. Rachel Corley
  3. Mark Hurley
  4. Rebekah Williamson
  5. Padraic Coleman
  6. Sinead O’Sullivan

CLASS C – YMA Showmanship League – Final (Senior)
Sponsored by FBD
Handler aged 17 to 26 Years inclusive on the 1st Jan 2017 exhibiting a Holstein or Jersey Calf born between 1st July & 31st December 2016

  1. Colin Todd
  2. Doireann Mulhall
  3. Gerard Kirby
  4. Rachel McNamara
  5. Jamie Keenan
  6. Claire Kirby

CLASS 1 – Handler Class
Sponsored by DAIRYGOLD
Novice Handler aged Under 12 on 1st Jan 2017, exhibiting a Holstein or Jersey calf born in 2017.

  1. Hannah Greenan
  2. Manus Murphy
  3. Brian Hurley
  4. Connor Coleman
  5. Amy Roche
  6. Cormac Walsh

CLASS 2 – Handler Class
Sponsored by MC DONNELL BROS
Handler aged 12 – 18 years inclusive on 1st Jan 2017 exhibiting a Holstein or Jersey calf born between 1st July & 31st Dec 17.

  1. Nikki McLoughlin
  2. Kevin Smith
  3. Rebekah Williamson
  4. Cathal Mulhall
  5. Jane Hannan
  6. Sarah Williamson

Handler Championship
Sponsored by Osmonds
Champion Nikki McLoughlin
Reserve Kevin Smith
Hon Mention Hannah Greenan

CLASS 3J – Sponsored by Kerry Agribusiness
Jersey Heifer born on or after 1st January 2017

  1. Sprucegrove Yega Sangri, exhibited by Aidan Foody
  2. Tonemace Valentino Urchin, exhibited by Thomas Cahill
  3. Shanawayhill Joyful Lady, exhibited by T & M MCCarthy

Best Exhibitor Bred Animal Sprucegrove Yega Sangri, exhibited by Aidan Foody
Highest EBI Mooreshill Queen Georgia, exhibited by Patrick Ahern

CLASS 4 – Sponsored by Carbery Group
Heifer born on or after February 1st 2017, led by handler 12 yrs or under on 1st Jan 2017

  1. Goldenfield Add Walburga, exhibited by J & P Murphy
  2. Drumshanny Sensation Queen Red, exhibited by Trevor Williamson
  3. Laurelelm Atara Cop, exhibited by R & J Barrett

Best Exhibitor Bred Animal Goldenfield Add Walburga, exhibited by J & P Murphy
Highest EBI Fortgrantie Fandew Indianink, exhibited by John Roche

CLASS 5 – Sponsored by Barrett Agri / Southern Farm Fuels
Heifer born between 1st Nov 2016 & Jan 31st 2017

  1. Cornboro Beemer Dolly, exhibited by Brian Corley
  2. Greenlea Mandella Oran, exhibited by Padraic Greenan
  3. Greenlea Armani Pledge ET, exhibited by Padraic Greenan

Best Exhibitor Bred Animal Cornboro Beemer Dolly, exhibited by Brian Corley
Highest EBI Hanrahan Alex Dellia, exhibited by E & M Hanrahan

CLASS 6 – Sponsored by Eurogene Ai
Heifer born between 1st July & 31st October 2016

  1. Yardgrove Atwood Jeanette, exhibited by Bryan O’Connor
  2. Seanacourt S1488 Abrakazoos ET, exhibited by Denis Donohoe
  3. Sprucegrove At Lav Peggy, exhibited by Keypoint & Cunningham

Best Exhibitor Bred Animal Seanacourt S1488 Abrakazoos ET, exhibited by Denis Donohoe
Highest EBI Fortgranite St Louis Gloria 18, exhibited by A Kealy & J Roche

CLASS 7 – Sponsored by De Laval
Heifer born between 1st January & 30th June 2016

  1. Sprucegrove At Door Sunlight, exhibited by Keypoint & Cunningham
  2. Clonpaddin Snowy Fame 2, exhibited by G & J Hurley
  3. Chapelhill Doorman Roxy, exhibited by T & D Bourke

Best Exhibitor Bred Animal Clonpaddin Snowy Fame 2, exhibited by G & J Hurley
Highest EBI Evergreen Susie Mist 17, L & S Murphy

CLASS 8 – Sponsored by Dovea Genetics
Heifer born between 1st July & 31st Dec. 2015

  1. Grangecon Chelios Arena 8, exhibited by Anthony Kealy
  2. Mounteen Palermo Linda, exhibited by John G Kirby
  3. Cappavilla Cecelia 12, exhibited by Mary Leahy

Best Exhibitor Bred Animal Grangecon Chelios Arena 8, exhibited by Anthony Kealy
Highest EBI Mounteen Palermo Linda, exhibited by John G Kirby

Junior Holstein Champion
Sponsored by Munster AI
Champion Cornboro Beemer Dolly, exhibited by Brian Corley
Reserve Sprucegrove At Door Sunlight, exhibited by Keypoint & Cunningham
Hon Mention Greenlea Mandella Oran, exhibited by Padraic Greenan

CLASS 9J – Sponsored by FBD Insurance
Jersey heifer born before 31st Dec 2016 not in milk

  1. Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Pat Gaynor
  2. Massrock JE2019 Lilley, exhibited by Lehane Family
  3. Ballyelan Tequila Louise, exhibited by T & C Lynch

Best Exhibitor Bred Animal Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Pat Gaynor
Highest EBI Massrock JE2019 Lilley, exhibited by Lehane Family

Junior Jersey Champion
Sponsored by Zoetis
Champion Mullaghlands Pride Starlight, exhibited by Pat Gaynor
Reserve Massrock JE2019 Lilley, exhibited by Lehane Family
Hon. Mention Sprucegrove Yega Sangri, exhibited by Aidan Foody

CLASS 10 – Sponsored by Merial
Confined heifer in milk

  1. Balinvrensig Million Fame, exhibited by Michael McGrath
  2. Barna Stonewall Ingrid, exhibited by M & E Mc Namara
  3. Mullaghlands Atwood Mia, exhibited by Edwin Gaynor

Best Exhibitor Bred Animal Barna Stonewall Ingrid, exhibited by M & E Mc Namara
Highest EBI Barna Stonewall Ingrid, exhibited by M & E Mc Namara
Best Udder Balinvrensig Million Fame, exhibited by Michael McGrath

CLASS 11 – Sponsored by MSD Animal Health
2 year old heifer in milk born on / after 1st Mar ‘15

  1. Sprucegrove Chelios M Illinda, exhibited by A & S Foody
  2. Hallow Atwood Twizzle 1181, exhibited by P & L Jones
  3. Tubbertoby Brokaw Anna, exhibited by Paul Flanagan

Best Exhibitor Bred Animal Sprucegrove Chelios M Illinda, exhibited by A & S Foody
Highest EBI Lisduff Sasha 188, exhibited by J Leahy & J O’Sullivan
Best Udder Sprucegrove Chelios M Illinda, exhibited by A & S Foody

CLASS 12 – Sponsored by Herdwatch
Junior 3 year old heifer/cow in milk born between 1st Sept ‘14 & 28th Feb ‘15

  1. Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett
  2. Clonpaddin McChrisi, exhibited by G & J Hurley
  3. Rosstemple Armani Rosary Red, exhibited by O’Sullivan Family

Best Exhibitor Bred Animal Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett
Highest EBI Ballyelan Uno Embrace, exhibited by T & C Lynch
Best Udder Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett

Intermediate Holstein Champion
Sponsored by ORNUA
Champion Laurelelm Fever Brilliant, exhibited by R & J Barrett
Reserve Clonpaddin McChrisi, exhibited by G & J Hurley
Hon Mention Sprucegrove Chelios M Illinda, exhibited by A & S Foody

CLASS 13 J- Sponsored by Norbrook Laboratories
Jersey heifer in milk

  1. Mooreshill Starbuck Mamie, exhibited by Patrick Ahern
  2. Mooreshill Pwi Nikki, exhibited by Patrick Ahern
  3. Mooreshill E Nicola, exhibited by L & S Murphy

Best Exhibitor Bred Animal Mooreshill Starbuck Mamie, exhibited by Patrick Ahern
Highest EBI Mooreshill E Nicola, exhibited by L & S Murphy
Best Udder Mooreshill Starbuck Mamie, exhibited by Patrick Ahern

CLASS 14 – Sponsored by Southern Milling
Confined cow in milk

  1. Liskinett Windbrook Jalila 5 ET, exhibited by Thomas Storan
  2. Mountcarmel Atwood Laurie, exhibited by Thomas Storan
  3. Robinview Lxc Lina 190, exhibited by Michael McGrath

Best Exhibitor Bred Animal Liskinett Windbrook Jalila 5 ET, exhibited by Thomas Storan
Highest EBI Glengarry Fever Lobellia, exhibited by Robert Noonan
Best Udder Mountcarmel Atwood Laurie, exhibited by Thomas Storan

Confined Champion
Sponsored by Farm Store
Champion Liskinett Windbrook Jalila 5 ET, exhibited by Thomas Storan
Reserve Mountcarmel Atwood Laurie, exhibited by Thomas Storan
Hon Mention Balinvrensig Million Fame, exhibited by Michael McGrath

CLASS 15J – Sponsored by IFA
Jersey cow in milk

  1. Laurelelm Comerica Glamour, exhibited by R & J Barrett
  2. Sprucegrove Redpath Sangria, exhibited by Aidan Foody

Best Exhibitor Bred Animal Laurelelm Comerica Glamour, exhibited by R & J Barrett
Best Udder Laurelelm Comerica Glamour, exhibited by R & J Barrett

Overall Jersey Champion & Exhibitor Bred Champion
Sponsored by Irish Jersey Society
Champion Laurelelm Comerica Glamour, exhibited by R & J Barret
Reserve Sprucegrove Redpath Sangria, exhibited by Aidan Foody
Hon Mention Mooreshill Starbuck Mamie, exhibited by Patrick Ahern

Jersey Exhibitor Bred Champion
Sponsored by Irish Jersey Society
Champion Laurelelm Comerica Glamour, exhibited by R & J Barret

CLASS 16 – Sponsored by Allied Irish Bank
Senior 3 year old cow in milk born

  1. Clonpaddin Windbrook Fame 2 ET, exhibited by G & J Hurley
  2. Greenlea Shottle Pledge, exhibited by Padraic Greenan
  3. Muckross Mccutchen Ambrosia, exhibited by Jerome O’Leary

Best Exhibitor Bred Animal Clonpaddin Windbrook Fame 2 ET, exhibited by G & J Hurley
Highest EBI Greenlea Shottle Pledge, exhibited by Padraic Greenan
Best Udder Clonpaddin Windbrook Fame 2 ET, exhibited by G & J Hurley

CLASS 17 – Sponsored by Bank Of Ireland
4 year old cow born between 1st Jan & 31st Dec ‘13

  1. Kilwarden Gold Bonnie ET, exhibited by Brochan Cocoman
  2. Hallow Attic Christina, exhibited by P & L Jones
  3. Kilwarden Fever B Shower 2, exhibited by Brochan Cocoman

Best Exhibitor Bred Animal Kilwarden Gold Bonnie ET, exhibited by Brochan Cocoman
Highest EBI Dalevalley Gwy Embrace 2 ET, exhibited by D & E O’Neill & Boyd
Best Udder Kilwarden Gold Bonnie ET, exhibited by Brochan Cocoman

CLASS 18 – Sponsored by Devenish Nutrition
5 yr old cow in milk born between 1st Jan & 31st Dec ‘12

  1. GS Alliance Attwood Okisha, exhibited by A & S Foody & R Timlin
  2. Thevalley Amazing Frost, exhibited by P & L Jones
  3. Greenlea Lauthority Pledge, exhibited by Padraic Greenan

Best Exhibitor Bred Animal Greenlea Lauthority Pledge, exhibited by Padraic Greenan
Highest EBI Laurelmore Stonewall Ravena, exhibited by J Barrett & Sons
Best Udder GS Alliance Attwood Okisha, exhibited by A & S Foody & R Timlin

CLASS 19 – Sponsored by IHFA
Mature cow in milk born before 31st Dec ‘12

  1. Clonpaddin G Fame ET, exhibited by C & J Dowling
  2. Kilwarden Windbrook Vix ET, exhibited by Brochan Cocoman
  3. Laurelmore Duplex Impala, exhibited by J Barrett & Sons

Best Exhibitor Bred Animal Kilwarden Windbrook Vix ET, exhibited by Brochan Cocoman
Highest EBI Laurelelm Ross Shamrock 2, exhibited by R & J Barrett
Best Udder Clonpaddin G Fame ET, exhibited by C & J Dowling

CLASS 20 – Sponsored by Dairygold
Production Class: Judged on conformation. Confined to cows having produced over 3,000kgs lifetime combined fat & protein.

  1. Laurelmore Duplex Impala, exhibited by J Barrett & Sons
  2. Crossnacole Attwood Precious, exhibited by Victor Jackson
  3. Bordermist Sanchez Fran ET, exhibited by P & L Jones

CLASS 21 – Sponsored by Zoetis
Group of 3 females owned by exhibitor

  1. Kilwarden, Brochan Cocman, Co. Kildare
  2. Hallow, Philip & Linda Jones, Co. Wexford
  3. Laurelelm, R & J Barrett, Co. Cork

 

Access to Reports

Events Calendar

« Dec 2018 » loading...
M T W T F S S
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6